Wybierz urządzenie
Wybierz urządzenie
i dobierz pasujące produkty
×
Wybrane urządzenie
Wybrane urządzenie:

Akumulatory LiFePO4 (11)

Banner kategorii Akumulatory LiFePO4
Sortuj:

Strefa pomocy

Jak dobrać i prawidłowo użytkować akumulator LiFePO4?

Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe to urządzenia, które bardzo dobrze sprawdza się jako akumulatory do łodzi, jachtu czy też fotowoltaiki. Co powinniśmy wiedzieć przy wyborze akumulatora:



  •  Akumulator LiFePO4 ma napięcie 12,8V
  •  Nie należy go łączyć ani szeregowo, ani równolegle z innymi akumulatorami, poprzez wbudowany system BMS (Battery Management System)



Jak najdłuższe użytkowanie akumulatora LiFePO4 można osiągnąć, zapewniając mu prace w temperaturze dla niego odpowiedniej od -10 do +45 stopni Celsjusza.


Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe to urządzenia, które bardzo dobrze sprawdza się jako...

Czym się różni akumulator AGM od LiFePO4?

Podstawowa różnica między akumulatorem AGM a LiFePO4:



  • • AGM - Grupa akumulatorów żelowych oraz posiadających technologię AGM (Absorbent Glass Mat) nazywana jest VRLA (Valve Regulated Lead). W porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami, AGM-y mają aż czterokrotnie większą żywotność i większą liczbę cykli. To wszystko dzięki zastosowaniu wcześniej wspomnianego włókna szklanego.
  • • LiFePO4 - Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (znane również jako LiFePO4). Ich konstrukcja składa się z czterech ogniw połączonych ze sobą szeregowo. Każde z nich pracuje z napięciem 3,2 V, co daje łącznie 12,8 V. Jeden z najważniejszych elementów baterii tego typu stanowi elektroniczny system zarządzania o nazwie BMS.



Zachęcamy do zapoznania się z artykułem "Czym są akumulatory LiFePO4?"


Podstawowa różnica między akumulatorem AGM  a LiFePO4 : • AGM  - Grupa...

Czy pojemność akumulatora (Ah) może być większa?

Jak najbardziej można stosować akumulatory Green Cell o większej pojemności. Pojemność baterii wyraża się w amperogodzinach (Ah), im większa wartość pojemności np. 80Ah, tym dłuższy czas pracy możemy osiągnąć na jednym ładowaniu baterii, co zwiększa naszą mobilność i niezależność.


Jak najbardziej można stosować akumulatory Green Cell o większej pojemności. Pojemność baterii...

Jaki akumulator do kampera?

Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe Green Cell (znane również jako LiFePO4) cechują się dużą gęstością energii i niskimi wartościami samorozładowania dlatego cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli kamperów. Ich zaletami są:



  • Niski poziom rozładowania,
  • Duża pojemność,
  • Brak efektu pamięci,
  • Długa żywotność
  • Gotowość do pracy w ekstremalnych temperaturach ( od -10 do +45 stopniach Celsjusza).

Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe Green Cell (znane również jako LiFePO4) cechują się dużą...
2 999,95 zł
1 899,95 zł
499,00 zł
334,95 zł
289,95 zł
329,95 zł
1 199,95 zł
2 399,95 zł
4 349,95 zł
1 - 11 z 11 produktów

Co to jest akumulator litowo–żelazowo–fosforanowy LiFePO4

LiFePO4– inaczej akumulator litowo–żelazowo–fosforanowy. To stosunkowo nowy typ akumulatora powszechnie dostępny na rynku od kilku lat. Łączą one w sobie zalety akumulatorów litowo –jonowych m.in. wysoką wydajność prądową, długi czas eksploatacji i wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki zastosowaniu systemu BMS (Battery Managment System), jednocześnie zachowują niższą wagę i cenę w porównaniu do baterii litowo–jonowych.

Akumulator LiFePO4 do kampera, łodzi lub instalacji fotowoltaicznej

Ze względu na ogromną wytrzymałość, wysoką pojemność i gęstość energii, niski poziom samorozładowania, brak efektu pamięci i możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur (od -10 do +45 st. C) akumulatory litowo–żelazowo–fosforanowe są doskonałym źródłem energii dla zróżnicowanych instalacji. Poniżej zamieściliśmy przykładowe zastosowania akumulatorów LiFePo4:

  1. Podtrzymywanie zasilania: Akumulatory LiFePO4 są stosowane w systemach UPS lub zasilaczach awaryjnych. Gromadzą energię elektryczną, kiedy jest dostępne zasilanie z sieci, aby w momencie awarii automatycznie przełączyć się na akumulatorową podstawę zasilania. Dzięki temu urządzenia podłączone do systemu UPS nie tracą zasilania, co minimalizuje ryzyko utraty danych, awarii urządzeń i zapewnia ciągłość działania kluczowych systemów.
  2. Wykorzystanie energii odnawialnej: Akumulatory LiFePO4 są także stosowane w magazynach energii dla instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii, takich jak panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. Pozwalają na przechowywanie nadmiaru energii wyprodukowanej w okresach niskiego zapotrzebowania, aby móc ją wykorzystać, gdy produkcja energii jest mniejsza niż zapotrzebowanie.
  3. Pojazdy elektryczne: LiFePO4 jest stosowany w pojazdach elektrycznych, takich jak samochody, autobusy, a także inne specjalistyczne pojazdy elektryczne, ze względu na swoją wysoką gęstość energii, szybkie tempo ładowania i rozładowywania oraz długą żywotność
  4. Zastosowanie w kamperach: Akumulator LiFePO4 jest coraz częściej wykorzystywany jako źródło energii w kamperach ze względu na swoje liczne zalety. Ich wysoka pojemność oraz gęstość energii pozwalają na dłuższą niezależność energetyczną, co jest kluczowe podczas podróży w miejscach z ograniczonym dostępem do zasilania.  Akumulatory LiFePO4 mogą być także ładowane energią pochodzącą z paneli słonecznych zainstalowanych na dachu kampera, co dodatkowo zwiększa niezależność energetyczną i umożliwia eksploatację odnawialnych źródeł energii.

Jaka jest żywotność akumulatorów LiFePo4?

Czas eksploatacji tych akumulatorów jest niezwykle długi i dochodzi nawet do kilku tysięcy cykli pełnego rozładowania i naładowania. W praktyce oznacza to, że prawidłowo eksploatowany akumulator może zachować do 80% pojemności nawet przez 10 lat użytkowania.

Czy akumulator LiFePo4 jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Zdecydowanie tak! Podobnie jak klasyczne akumulatory litowo–jonowe posiadają system BMS (Battery Managment System), który skutecznie zabezpiecza je przed przeładowaniem, głębokim rozładowaniem oraz przegrzaniem. 

Dodatkowo, technologia akumulatorów LiFePO4 jest bezpieczna dzięki stabilnej strukturze chemicznej i mechanicznej, która zapobiega przegrzewaniu, nawet w ekstremalnych warunkach. Akumulatory te nie emitują toksycznych gazów, co eliminuje ryzyko ekspozycji na niebezpieczne substancje chemiczne. Dodatkowo, materiał katodowy LiFePO4 jest uważany za bezpieczny i odporny na reakcje z tlenem, co zwiększa ich bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku uszkodzenia akumulatora lub ekstremalnych warunków operacyjnych. W porównaniu do standardowych akumulatorów litowo-jonowych, akumulatory LiFePO4 mają zminimalizowane ryzyko przegrzewania i ucieczki termicznej, co dodatkowo podnosi ich poziom bezpieczeństwa.

Akumulator LiFePO4 - jaka jest jego waga?

Akumulatory LiFePO4 są do 3 razy lżejsze od akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Przykładowo waga akumulatora o pojemności 100 Ah (1280Wh) wynosi jedynie 16 kilogramów. Podobny akumulator kwasowo–ołowiowy waży około 32 kg!

Czy mogę zamienić akumulator żelowy / AGM / kwasowo – ołowiowy na akumulator LiFePO4?

Jeżeli stosujesz akumulator (np. akumulator AGM) jako źródło energii w kamperze, łodzi, motorówce, żaglówce lub przyczepie campingowej zdecydowanie możesz zamienić go na akumulator LiFePO4. Zapewni on do 10 razy dłuższą żywotność i większą pojemność w porównaniu do obecnie stosowanego rozwiązania.

Jak dobrać akumulator LiFePo4?

Akumulatory te mają napięcie 12,8V, jeżeli do tej pory stosowany przez nas akumulator pracuje z podobnym napięciem z powodzeniem możemy zastąpić go akumulatorem litowo–żelazowo–fosforanowym. Należy przy tym pamiętać że akumulatorów tych nie należy łączyć zarówno szeregowo jak i równolegle z innymi akumulatorami, przez wbudowany system BMS.

Jak zwiększyć żywotność akumulatora LiFePO4?

  1. Użytkuj go w zakresie temperatur od -10 do +45 stopni Celsjusza.
  2. Do ładowania używaj oryginalnej ładowarki dostarczonej przez producenta.
  3. Nie doprowadzaj do głębokiego rozładowania akumulatora.
  4. Jeżeli akumulator LiFePO4 nie jest używany przez dłuższy czas, pozostaw go naładowanego do 70%.

Czy akumulatory LiFePO4 mają pamięć?

Nie, podobnie jak akumulatory litowo-jonowe, akumulatory LiFePO4 nie posiadają one efektu pamięci i mogą być doładowywane w trakcie użytkowania bez obawy o zmniejszenie pojemności.

Czy mogę zastosować akumulator LiFePO4 o większej pojemności od oryginału?

Tak! Pojemność to jeden z parametrów wszystkich akumulatorów. Określa on ilość energii jaką może zgromadzić bateria. Zasada jest prosta, im większa pojemność tym dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Jednocześnie zwiększenie pojemności poza wydłużeniem czasu pracy nie powoduje żadnych efektów ubocznych dla zasilanych urządzeń lub ładowarki. Akumulatory LiFePO4 o większej pojemności mają również większe rozmiary. Przed zakupem upewnij się, że rozmiar wybranego akumulatora LiFePO4 jest dla Ciebie odpowiedni.

Czytaj więcej